Zašto su nam potrebni ESG kontrolori?

9. септембра 2024 | Vreme čitanja: 5 min

Dok pozicija kontrolora datira još od industrijske revolucije, uloga je postala kritična u 20. veku kada su preduzeća počela značajno da rastu, a računovodstveni standardi i regulatorni zahtevi postali istaknutiji.

Nakon sličnog modela, pozicija poznata kao „kontrolor ESG-a” postaje sve popularnija – sa odgovornošću za sazrevanje korporativnih procedura izveštavanja o životnoj sredini, društvu i upravljanju (ESG). Kako talasi propisa o nefinansijskom izveštavanju rastu, mnoge kompanije vide vrednost u primeni računovodstvenog načina razmišljanja na tokove podataka kojima možda nedostaje snažan nadzor i koji su izloženi riziku od regulatorne kontrole.

Dok zapošljavanje ESG kontrolora ostaje rani trend, korporativni lideri imaju mnogo pitanja u vezi sa ovom ulogom: Kako se ovo razlikuje od vođenja održivosti? Kada je pravo vreme za angažovanje ESG kontrolora? Da li je ovo dugoročna potreba ili kratkoročno rešenje?

Iako je možda prerano da se sa pouzdanjem odgovori na ova pitanja, možemo primetiti da je ovo rastući trend za koji bi kompanije bilo koje veličine trebalo da se pripreme, kao i za bilo koju oblast rizika u nastajanju.

Zašto je ESG kontroler toliko kritičan?

Do danas, kompanije sa liste Fortune 500 su bile prve koje su zapošljavale ESG kontrolore. Ovo ima smisla, pošto regulatorna složenost ovih multinacionalnih grupa zahteva set veština kontrolora da dopuni postojeće funkcije održivosti, pravne i računovodstvene funkcije. Međutim, vidimo i manje kompanije koje počinju da traže ovu ulogu. Rizici izveštavanja za netačna obelodanjivanja održivosti postoje na svim tržištima, a odgovornost za poštovanje propisa o izveštavanju o održivosti predstavlja ključnu prazninu u mnogim organizacijama – posebno za kompanije kojima se trguje na javnom tržištu.

Položaj kontrolora ESG-a nalazi se na raskrsnici finansija, zakona i održivosti – tri odvojene funkcije koje se moraju spojiti kako bi pomogle preduzeću da ispuni svoje regulatorne zahteve za održivost.

Suočene sa ključnom pozicijom čija uloga zahteva malo žongliranja, kompanijama je potreban lider koji razume sve tri funkcije i koji može efikasno da se udruži u timovima kako bi unapredio izveštavanje o održivosti unutar organizacije i utirio put za nesmetan put ka usklađenosti.

Tačnije, ESG kontrolor je odgovoran za razvoj okvira za izveštavanje kompanije, vođenje toka procesa izveštavanja i obezbeđivanje usklađenosti sa istim nivoom rigoroznosti koji postoji u bilo kojoj drugoj funkciji izveštavanja u kompaniji.

Jasno je da to nije lak zadatak kada se uzme u obzir veličina i složenost velikih kompanija, sve veća potražnja investitora i rastući regulatorni zahtevi za održivosti. Pored ovoga, ESG kontrolor treba da razume različite teme na lokalnom nivou unutar kompanije, kao što su:

  • Šta se dešava širom ESG i kako to utiče na kompaniju
  • Koji podaci se prikupljaju i izveštavaju
  • Gde se podaci dobijaju
  • Ko pregleda podatke i izveštava
  • Koje praznine ili pretpostavke postoje u tim podacima
  • Kako artikulisati i obrazovati lidere kompanija o trendovima i promenama, uključujući i upravni odbor
  • Kako biti prilagodljiv tekućim strukturnim promenama u izveštavanju o održivosti
  • Kako znati kada je kompanija spremna za reviziju svog ESG izveštavanja

Saradnja je, naravno, ključna, jer ESG kontrolor mora da bude na istoj strani sa ostalim organizacionim liderima kako bi se obezbedio nesmetan celokupni proces bez nepotrebnog repliciranja bilo kakvih uloga ili odgovornosti.

Zajedničkim radom, ESG kontrolori mogu pomoći u povećanju tačnosti, pravovremenosti i kvaliteta podataka koje kompanija koristi da poboljša svoje poslovanje i, na kraju, svoje rezultate. Svakako da bolji, organizovaniji podaci vode do korisnijih metrika i stvaraju lakši put ka finansijskom, reputacionom i regulatornom uspehu.

Izveštavanje o klimi je jedna takva oblast u kojoj povećanje efikasnosti u kontroli kontrole može doneti nekoliko pozitivnih ishoda. Mnoge kompanije prikupljaju godišnje podatke o gasovima sa efektom staklene bašte nakon završetka godine bez ikakve mogućnosti da pregledaju i upravljaju podacima o emisijama tokom vremena. ESG kontroler može da podrži razvoj sistema izveštavanja kako bi se podaci obelodanili na blagovremen i tačniji način, stvarajući prilike za timove za održivost da uporede performanse, analiziraju trendove i upravljaju izvorima emisija.

Izazovi danas i sutra

Mnoge organizacije postavljaju pitanje šta će budućnost doneti za izveštavanje o održivosti. Za indikaciju budućeg stanja, ne tražite dalje od evolucije otkrivanja rizika za sajber bezbednost. Pre mnogo godina, rizici sajber bezbednosti nisu se smatrali oblastima od strateškog značaja za mnoga preduzeća. Sada se sajber bezbednost smatra najvećim rizikom za većinu kompanija sa strogim zahtevima za izveštavanje o upravljanju rizicima i izveštavanju o incidentima. Objavljivanja o klimi i drugim pitanjima održivosti prate sličan priručnik, gde kompanije moraju da unaprede svoje interne sposobnosti i razviju prave okvire dok su propisi još uvek u toku. U ovom kontekstu, čini se sasvim prirodnim da imate ESG kontrolora, kao što biste imali glavnog službenika za bezbednost informacija (CISO) za upravljanje bezbednošću informacija.

Ipak, jedan od najvećih izazova u angažovanju ESG kontrolora je pronalaženje nekoga ko zadovoljava i računovodstvenu pozadinu i iskustvo održivosti. Ovo je posebno teško jer je stručnost o održivosti još uvek u nastajanju, a ukrštanje ovih veština je retko.

U kompaniji Baker Tilli, profesionalci za ESG i održivost premošćuju ovu podelu u veštinama i osiguravaju da kompanije imaju zrelo izveštavanje o održivosti koje je u skladu sa postojećim procedurama usklađenosti. Ova strategija omogućava organizacijama da izbegnu vreme i troškove povezane sa dovođenjem zaposlenih sa punim radnim vremenom – barem kratkoročno – dok i dalje izvršavaju kritične, ali složene zadatke povezane sa ESG kontrolorom.

Projekti BT u vezi sa ESG kontrolom obuhvataju nekoliko prioritetnih oblasti, uključujući:

  • Izvještavanje o spremnosti za donošenje ključnih propisa
  • Osiguranje spremnosti za ključne propise
  • Usluge izveštavanja, uključujući implementaciju digitalnih alata za izveštavanje
  • Pregled procedura upravljanja rizicima i inkorporacija rizika vezanih za održivost
  • Pregled procedura interne revizije i uključivanje revizija u vezi sa održivošću
  • Primena okvira održivosti Komiteta sponzorskih organizacija (COSO) i drugih procedura kontrole

 

 

Izvor: BakerTilly